در مصاحبه اختصاصی پترونیوز با دکتر حسین رفیق دوست مدیر عامل پتروشیمی فن آوران مطرح شد

در مصاحبه اختصاصی پترونیوز با دکتر حسین رفیق دوست مدیر عامل پتروشیمی فن آوران مطرح شد
 
 

 

در مصاحبه اختصاصی پترونیوز با دکتر حسین رفیق دوست مدیر عامل پتروشیمی فن آوران مطرح شد :

در پتروشیمی فن آوران نگاه به توسعه پایین دست و تکمیل زنجیره ارزش مورد توجه است.پروژه وینیل استات مونومر ( vam) در حال اجرا است با توجه به اینکه شرکت پتروشیمی فن آوران تنها تولید کننده اسیدی است که مازاد بر مصرف داخلی و صادراتی تولید دارد،یک واحد یکصد هزار تنی vam در دستور کار قرار دادیم و مجوزهای خوراک و موافقتنامه اصولی که در مرحله دهم است را انجام دادیم و بحث های انتقال تکنولوژی که مهم ترین مشکل vam در کشور است،انجام شده است . یکی از اقدامات خیلی خوب فن آوران تکمیل زنجیره ارزش در خود شرکت است هرچند ما به خیلی از پتروشیمی های دیگر مثل MTBE بندر امام و MTBE شیمی بافت و PET تندگویان و کارون و نخل آسماری خوراک می دهیم ولی در خود فن آوران برنامه داریم که VAM را اجرا کنیم .

در پروژه های Energy saving کارهای بسیار خوبی کردیم. ادعا می‌کنیم که پتروشیمی فن آوران کاملا zero flaring است .

دو اقدام خوب دراین زمینه انجام شده است :

اول اینکه گاز متانی که می زدیم برای سوخت مشعل های کوره های ریفرمر ، حدود ۳۰ هزار متر مکعب آن را از گاز پرژی که فلر می‌شد و می سوخت استفاده می کنیم بابت همین هم در نهمین جایزه مدیریت انرژی در سطح کل کشور مقام اول را گرفتیم و جایزه تندیس نقره را که بالاترین سطح جایزه در کشور است را دریافت کردیم .
 
یک پروژه بویلر هیدروژن سوز با ۱۶۰ هزار تن در سال ظرفیت تولید بخار HPS از آبی که دور ریز می شد و گازی که می سوخت داریم با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی ، طرحی است که می تواند روی بهای تمام شده ما بسیار موثر باشد. در حوزه بالا دستی هم با توجه به اینکه روش تولید متانول ما با تمام متانول سازهای کشور متفاوت است و ۲۰ درصد از خوراک ما به جای گاز متان که الان ناترازی هست از Co2 است و در سالیان اخیر  Co2 از پتروشیمی های رازی و مارون دریافت می کردیم نرخ دریافت آن کم و کاهشی شده بود ، بزرگترین طرح بازیابی گاز دی اکسید کربن در کشور با ظرفیت ۱۶۹ هزار تن در سال را اجرا کردیم .

پیمانکار برنده مشخص شده ، قرارداد بسته شده و از اسفند ماه فعال شده و زمین تحویل شده است و مشکل تامین مالی را حل کردیم و دانش فنی آن از خارج از کشور به کمک معاونت علمی و فن آوری نهاد ریاست جمهوری وارد شده است .

 

۲ خرداد ۱۴۰۳ ۲۰:۱۲
روابط عمومی و اموربین الملل شرکت پتروشیمی فن آوران |
تعداد بازدید : ۲۳۶
کد خبر : ۲۵۱

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.
 

تماس با ما

مجتمع صنعتی: خوزستان - بندرماهشهر - منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی سایت 3 -  کد پستی: 6356178927   صندوق پستی: 365
 
دفتـر مرکـزی: تهران ، خیابان گانــدی جنوبی ، خیابان شهید پالیزوانی  ( هفتم ) پلاک 18 کد پستی: 1517643711
  

تلفن گویا دفتر تهران: 1-88660970 - 21 98+

واحد مخابرات مرکزی: 52123600 - 61 98+