در راستای اهتمام به اصول توسعه پایدار

کلنگ زنی بزرگترین پروژه بازیافت دی اکسید کربن کشور در پتروشیمی فن آوران

ایرج حشمتی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور: پتروشیمی فن آوران در عمل به الزامات زیست محیطی خود در سطح کشور، فراتر از وظایف عمل می کند.
کلنگ زنی بزرگترین پروژه بازیافت دی اکسید  کربن کشور در پتروشیمی فن آوران

عصر امروز چهارشنبه 19 بهمن ماه، در آستانه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با ایام الله دهه فجر، کلنگ احداث بزرگترین واحد بازیافت دی اکسید کربن کشور، با ظرفیت جذب سالانه 160 هزار تن CO2 در محل سایت صنعتی پتروشیمی فن آوران به زمین زده شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی فن آوران آیین کلنگ زنی پروژه جذب دی اکسید کربن با حضور دکتر ایرج حشمتی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور و مدیران استانی این سازمان در استان خوزستان، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ماهشهر، معاونین و مدیران هلدینگ تاپیکو، اعضای هیئت مدیره، مدیران و کارکنان این شرکت اجرا و طی آن کلنگ بزرگترین طرح زیست محیطی کشور در زمینه بازیافت دی اکسید کربن با ظرفیت 160 هزار تن در سال در این شرکت به زمین زده شد.

این پروژه که با هدف بازیافت دی اکسید کربن حاصل از احتراق در استک ریفرمر واحد متانول پتروشیمی فن آوران و CO2 مازاد موجود در منطقه طرح ریزی گردیده است زمینه جذب ظرفیت قابل توجهی از این آلاینده را که انتشار آن تاثیر بسزایی در آلایندگی محیط زیست به دنبال دارد فراهم می آورد.

محمد جواد بدری مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره پتروشیمی فن آوران با اشاره به اولویت محیط زیست در سیاست های اجرایی مدون در پتروشیمی فن آوران و با تاکید بر مزایای زیست محیطی این طرح، به نقش موثر اجرای آن در افزایش ظرفیت تولید محصول متانول تا 50 هزار تن در سال اشاره کرد و افزود با اجرای این پروژه، موضوع پایداری خوراک و تحقق انعطاف لازم در مصارف حامل های انرژی به ویژه در فصول سرد سال که تامین گاز مصارف خانگی اهمیت بسزایی در کشور دارد، نمود عینی خواهد یافت. وی میزان سرمایه گذاری در این پروژه را 30 میلیون دلار و مدت زمان اجرا تا بهره برداری را دو سال عنوان کرد.

روح الله کرد رئیس کمیته خودکفایی و مدیر پروژه بازیافت دی اکسید کربن پتروشیمی فن آوران نیز طی گزارشی در این ارتباط، به بیان جایگاه صنایع در انتشار این گاز در عرصه جهانی و در کشور پرداخت و افزود با اجرای این طرح که از نظر ظرفیت جذب سالانه در سطح کشور بی همتا است، پتروشیمی فن آوران به بزرگترین بازیافت کننده این گاز در کشور تبدیل خواهد شد.

در این مراسم دکتر ایرج حشمتی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اقدامات پیشرو انجام شده در پتروشیمی فن آوران در زمینه طرح های زیست محیطی، گفت: در دنیا طرح های مشابه سالهاست که توسط صنایع بزرگ در حال اجرا هست ولی در کشور ما این موضوع تا کنون مورد توجه لازم از جانب صنایع، به ویژه صنایع بزرگ قرار نگرفته است و از این منظر می توان گفت پتروشیمی فن آوران فراتر از وظایف خود در عرصه رعایت الزامات زیست محیطی در کشور عمل می نماید.

حشمتی لزوم توجه به فرهنگ سازی زیست محیطی در صنایع را بسیار مهم و موثر برشمرد و از اجرای طرح های کلان زیست محیطی نظیر پروژه بازیافت سالانه 160 هزار تن دی اکسید کربن تا اقداماتی مانند ایجاد فضای سبز با کاربری کافه کتاب برای استفاده کارکنان و مراجعین یا راه اندازی سیستم تامین انرژی سولار برای تصفیه خانه پساب شرکت، به عنوان اقدامات عملی و زیربنایی با محوریت فرهنگ محیط زیستی در شرکت پتروشیمی فن آوران نام برد. 

 وی افزود منافع اهتمام به محیط زیست در صنایعی مانند پتروشیمی که با تعداد قابل توجه نیروی انسانی سرو کار دارند در درجه اول به کارکنان این صنایع و نیز در ابعاد بعدی به سایر ذینفعان آنها بر می گردد و گفت: با حضور در فن آوران و مشاهده این اقدامات، احساس حضور در یک شرکت صنعتی پتروشیمی را نداشته است.

با تکمیل و راه‌اندازی این پروژه با ظرفیت بازیافت 18/3 تن در ساعت (160 هزارتن در سال)، بزرگترین طرح بازیافت دی اکسید کربن در کشور به بهره برداری خواهد رسید که، سالانه 15 میلیون متر مکعب از نیاز این شرکت به خرید گاز سبک را برای مصارف خوراک کاهش خواهد داد.

پتروشیمی فن آوران از شرکت های پیشرو در گروه سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین «تاپیکو» و تولید کننده مطرح متانول، اسید استیک و منوکسید کربن در کشور می باشد که توسعه پایدار و عملگرایی در این ارتباط را همواره سرلوحه تدوین استراتژی های اجرایی خود قرار داده است.

گزارش تصویری:

0

1
1

2
3


4

5

6

7

8


9
خ
۱

۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ۲۳:۴۸
روابط عمومی وامور بین الملل |
تعداد بازدید : ۱,۲۳۹
کد خبر : ۱۸۲

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.
 

تماس با ما

مجتمع صنعتی: خوزستان - بندرماهشهر - منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی سایت 3 -  کد پستی: 6356178927   صندوق پستی: 365
 
دفتـر مرکـزی: تهران ، خیابان گانــدی جنوبی ، خیابان شهید پالیزوانی  ( هفتم ) پلاک 18 کد پستی: 1517643711
  

تلفن گویا دفتر تهران: 1-88660970 - 21 98+

واحد مخابرات مرکزی: 52123600 - 61 98+